UPDATE 25/2 : IPA goedgekeurd door ministerraad - zie doc 004 en 005 onderaan pagina !
In het IPA zijn er twee punten die de kaderleden aanbelangen : de technische werkloosheid en de afschaffing van de toegang tot de rechter bij ontslag (met andere woorden : afschaffing formule Claeys).
De technische werkloosheid is in principe een goede zaak indien gebruikt voor het overleven van het bedrijf. Er zijn echter misbruiken doordat bedrijven dit middel gebruiken om met publieke middelen hun kosten te verlagen in tijden van minder commercieel success en omdat bedrijven dit gebruiken om kaderleden en hogere bedienden onder druk te zetten.
Immers, wegens plafonnering van werkloosheidsuitkering leidt een technische werkloosheid voor een kaderlid al snel tot een financieel onhoudbare situatie. Het probleem van de impact van de extra legale delen van het loon (en de bijdragen aan bvb bedrijfswagens) is bovendien niet geregeld.
Deze technische werkloosheid is aanvaardbaar indien
- er een nettoloon overblijft van bvb 90% voor de betrokkene ,
- de extra legale voordelen behouden blijven tijdens deze periode en
- deze kosten niet geheel worden afgewenteld op de maatschappij.
Zonder deze compensaties, die het individu en de maatschappij behoeden tegen misbruik, is deze regeling niet aanvaardbaar voor de NCK.
De NCK kan niet akkoord gaan met de wijzigingen in de wetgeving op het ontslag, namelijk de afschaffing van de toegang tot de rechter (afschaffing formule Claeys). Deze afschaffing ontkent het feit, vastgesteld door alle rechtbanken in België, dat kaderleden moeilijker van job veranderen dan lagere bedienden, en dit wegens de specialisatie in hun bedrijf. De impact van werkloosheid is des te harder wegens hun kortere loopbaan (universitaire studies) die weegt op het pensioen (geen volledige loopbaan), en hun inkomen samenperst in een kortere carrière.
Dat de diverse statuten naar elkaar toegroeien is een positief punt in het IPA. De manier waarop dit gebeurt, namelijk door de bescherming van de kaderleden zonder meer af te bouwen, is echter slechts aanvaardbaar indien
- er een compensatie is bij de berekening van het pensioen eerste pijler. Hier eist de NCK dat de plafonnering per jaar verlaten wordt en dat men deze uitvoert over de gehele loopbaan zodat de goede jaren de slechte compenseren, dit zou bvb ontslag op 55 compenseren bij kaderleden; en
- de extra-legale voordelen dienen door de ontslaggevende werkgever voorzien te worden gedurende de periode zoals berekend volgens de formule Claeys (de feitelijke werkloosheidsperiode bij het zoeken naar ander werk). Dit moet het behoud van de uitbouw van bvb een tweeede pensioenpijler en ziekteverzekering garanderen.